У Представництві Європейського Союзу в Україні вітчизняні Євроклуби вчились зберігати історичну пам’ять

В ході творчої майстерні для Євроклубів із збереження історичної пам’яті, яка проходила 19 листопада в Представництві Європейського Союзу в Україні, було презентовано новий проект, що долучатиме вітчизняну молодь до Європейського року активного старіння та солідарності між поколіннями 2012.

На першу Майстерню зі збереження історичної пам’яті зібрались найбільш активні Євроклуби з різних областей України. Під час майстерні були презентовані підсумки проекту ЄС, що залучив десятки Євроклубів до Європейського року волонтерства 2011, а також новий проект із залучення євроклубівської молоді до активного діалогу зі старшими поколіннями – в рамках Європейського року активного старіння та солідарності між поколіннями, що відзначатиметься в ЄС у 2012 році.

За результатами конкурсу в рамках проекту “Залучення молодіжних європейських клубів до збереження історичної пам’яті в Україні”, до участі в Майстерні було відібрано 30 представників найактивніших Євроклубів з різних областей України, котрі впродовж вересня 2011 року провели інтерв’ю зі свідками Другої світової війни, та надіслали матеріали для розміщення на сайті проекту: iremember.org.ua.

Відкрив майстерню Золтан САЛАЇ, голова відділу політики, преси та інформації Представництва ЄС в Україні. В своєму виступі він розповів євроклубівцям про сучасний стан взаємовідносин між ЄС та Україною, зокрема, стосовно угоди про асоціацію та безвізового режиму. Пан Золтан наголосив, що труднощі у цих відносинах підкреслюють важливість діяльності громадських організацій, в тому числі, Євроклубів.

Вікторія ДАВИДОВА, керівник програм преси та інформації Представництва розповіла про історію створення Євроклубів в Україні. Вона наголосила на відмінностях у діяльності між Євроклубами, що створювались у таких країнах, як Польща – які готувались до вступу в ЄС – і Євроклубами в Україні. Пані Вікторія зазначила, що за останні роки вітчизняні Євроклуби стали потужним рухом, і підтвердила готовність Представництва Європейської Комісії в Україні до всілякої підтримки Євроклубів.

Сергій ЗАГОРОДНЮК відзначив, що Українська асоціація європейських студій, що об’єднує викладачів та дослідників європейської інтеграції, з моменту заснування у 2006 році вважає розвиток Євроклубів в Україні одним зі своїх пріоритетів, і має унікальні ресурси для підтримки цього руху, а також нові ідеї щодо виведення його на новий рівень – зокрема, через сприяння ЄС в поширенні мережі Євроклубів у країнах Східного Партнерства. За його словами, дуже успішним став пілотний проект із створення Євроклубів, що реалізовувався за експертної підтримки УАЄС у Молдові.

Павло СОЛОДЬКО, редактор Онлайн-видання “Історична правда”, розповів про подібний проект, присвячений збиранню спогадів про Другу світову війну, який був започаткований 2 роки тому “Історичною правдою”, про свій особистий досвід та знання про власне походження, набуті в ході проекту. Він сказав, що через долучення до збереження історичної пам’яті, Євроклуби роблять надзвичайно важливу справу.

За словами Сергія ШТУКАРІНА, координатора проекту ЄС для Євроклубів-2011, впродовж року Євроклуби активно втілювали цілі Європейського року волонтерства, провівши десятки майстерень, тренінгів, рольових ігор та інших цікавих заходів, під час яких планували свою діяльність, навчались і навчали однолітків волонтерству, на практиці поширювали європейський досвід волонтерства в Україні. На його думку, тема наступного Європейського року – активне старіння та солідарність між поколіннями – є актуальною для українського суспільства, яке потребує згуртованості від наймолодших до найстарших, аби разом подолати травму Другої світової війни, тоталітарного минулого, і брати індивідуальну відповідальність за творення в Україні сьогодення за кращими європейськими стандартами.

Вікторія КАЛАШНІКОВА, керівник проекту з історичної пам’яті для Євроклубів, відзначила, що знання і навички з волонтерства, отримані Євроклубами впродовж 2011 року завдяки проекту ЄС, є важливою основою для їх подальшої роботи зі свідками війни і жертвами нацизму. Вона розповіла, що метою початкової майстерні в рамках проекту “Я пам’ятаю” є навчання опікунів та лідерів Євроклубів роботі зі збереження історичної пам’яті, налагодження діалогу між поколіннями. Оскільки більшість Євроклубів уже мала досвід цієї роботи, основним завданням тренінгу, який разом з В. КАЛАШНІКОВОЮ проводила Олександра КІРІЧЕНКО, стало практичне закріплення цих навичок – з урахуванням особливих потреб осіб, що пережили війну.

Учасники майстерні мали змогу поділитись своїм досвідом та враженнями від проведених ними інтерв’ю зі свідками Другої світової та Великої Вітчизняної війн в ході конкурсного відбору на участь в майстерні. Юлія БОРОВКО з Самбірського шкільного Євроклубу “Life” зазначила: “ Я брала інтерв’ю у Софії Миронівні, її батьки були вивезені до Німеччини, вона там і народилась. Коли я слухала цю історію, в мене мурашки по шкірі бігали. Дуже надзвичайні враження. Я б ніколи не хотіла, щоб знову таке сталося”. Анастасія ДЕМЕНКО, з Харківського шкільного Євроклубу “Міст” розповіла: “Почувши історію ветерана, в якого ми брали інтерв’ю мої однокласники дуже розчулися, адже під час війни він був в нашому віці. Ми зрозуміли як близько може війна стати зараз до нас”.

За підсумками початкової майстерні буде вдосконалено методичні рекомендації, що були розроблені для учасників проекту, та оголошений новий конкурс мікро-проектів для Євроклубів зі збереження історичної пам’яті та діалогу між поколіннями в Україні. Програма, презентації, та інші матеріали Майстерні доступні тут: goo.gl/90Wdt. Більш детальну інформацію про проект можна дізнатись на Інтернет-ресурсах проекту: iremember.org.ua, facebook.com/iremember.org.ua.

Проект “Залучення молодіжних європейських клубів до збереження історичної пам’яті в Україні” виконує ВГО “Українська асоціація європейських студій”, за підтримки Міжнародної громадської організації “Міжнародний фонд “Взаєморозуміння і толерантність”. Проект реалізується за сприяння Представництва ЄЄ в Україні, яке на сталій основі надає підтримку руху Євроклубів в Україні.

* * *

Довідково: Євроклуб – форма організації молоді, що сприяє творчій реалізації її членів, залученню молоді до участі в європейських ініціативах, інформуванню з питань європейської інтеграції, громадянській освіті та громадській діяльності молоді. В Україні діють близько 1000 молодіжних Євроклубів, переважно, шкільних. Блог “Євроклуби в Україні”: ukraineuroclubs.blogspot.com.

За додатковою інформацією з питань проекту запрошуємо звертатись до Вікторії Калашнікової, керівника проекту, к.і.н., за телефоном: +38 (099) 706 53 33, або е-поштою: iremember.org.ua@gmail.com.

Залишити коментар